Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Silletto Ödülü’nü kutladı

0
HİSSELER
0
GÖRÜNTÜLEME

Related posts

Anadolu medeniyetlerinin yaşam tarzını, bölgesel geleneklerini ve kültürel dokusunu gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Kenan Yavuz Kültür Vakfı tarafınca Bayburt’ta kurulan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Avrupa Müze Forumunca ‘2021 Avrupa Senenin Müzesi Silletto Ödülü’ne kıymet görüldü. Bunun üstüne Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda kutlama yapılmış oldu.

Etkinlik öncesinde izahat icra eden müzenin kurucusu iş adamı Kenan Yavuz, tüm işlerinin içinde en güzelinin köyüne kurduğu müze bulunduğunu söylemiş oldu.

Müzenin kurucusu iş adamı Kenan Yavuz

– Müzenin kurucusu iş adamı Kenan Yavuz

Bayburt’un Demirözü ilçesine bağlı Beşpınar Köyü’nde etkinlik gösteren müzeye ilişkin bilgiler veren Yavuz, doğup büyümüş olduğu yerde inşa etmiş olduğu 15 bin metrekare alan üstüne kurulu müzenin 26 değişik mekandan oluştuğunu belirtti.

Yavuz, müzenin yapısına ilişkin, “Tamamını köylerde yıkılan, tahrip olan evlerden topladığımız ahşap ve taşlarla inşa ettiğimiz müzenin her materyali ikinci yaşamını yaşıyor” dedi.

Müzenin bununla birlikte zaman-mekan ilişkisini kurmuş bir yapı olduğuna işaret eden Kenan Yavuz, “Anadolu’nun kültürünü, Anadolu’nun güzelliklerini bir tek eşyalarla değil, bununla birlikte somut olmayan kültür miras olarak da orada yaşatıyoruz” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“MEKAN OLMADAN KÜLTÜRÜ GÖRÜNÜR KILMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Yavuz, ziyaretçilerin müzede bu kültürü deneyimleme imkanı bulduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Tandırda ekmek pişiriyor, kazanlarda bulgur kaynatıyor, tarlada tırpan biçiyor ve harmanda buğday öğütüyoruz. Şu demek oluyor ki aklınıza gelebilecek Anadolu’nun 100 yıl ilkin mevcud bir tek toplumsal yaşamını, kültürünü, beraber olma, beraber muhabbet etme geleneğini, aile bağlarını, aile kültürünü yaşatmaya ve gençlerimize öğretmeye çaba ediyoruz. Şundan dolayı mekan olmadan kültür derinliğimizi görünür kılmamız ve geleceğe taşımamız mümkün değil.”

Kenan Yavuz, müzenin çeşitli toplumsal sorunlara dikkat çektiğini, hem somut hem de somut olmayan kültür mirasına haiz çıkmaya çalışan bir köy müzesi olduğuna işaret ederek, “Anadolu kültürü eğer olmazsa insanlığın geleceği karanlık. Şu demek oluyor ki insanlığın, Anadolu’nun ışığına ihtiyacı var. Türk İslam medeniyetinin tekrardan insanoğluna yeni bir kurtuluş vesilesi olacağını, oraya doğru gitmemiz icap ettiğini düşünüyorum. Geçen yıl bir tek üç aylık süre diliminde 30 bin ziyaretçi ağırladık. Bu bir köy müzesi için oldukça muhteşem büyük bir sayı. Bu yıl da 100 bine yakın bir ziyaretçi bekliyoruz” şeklinde konuştu.